Len cca 3km od strediska Makov-Kasárne leží Veľký Javorník (1071 m n. m.), ktorý je najvyšším vrcholom severoslovenského pohoria Javorníky. Na severovýchodnom svahu tohto vrchu sa rozkladá najstaršia prírodná rezervácia na Kysuciach, s rovnakým názvom" rezervácia Veľký Javorník". Predmetom ochrany rezervácie sú vzácne lesné spoločenstvá pralesovitého charakteru.
Na vrch Veľký Javorník vedie viacero turistických chodníkov. Výstup na vrch je nenáročný, vhodný i pre rodiny s deťmi. Trasu vedúcu lesmi a lúkami spríjemňujú vo vyšších polohách porasty čučoriedok a iných lesných plodov.
Množstvo dobre značených turistických trás zavedie návštevníkov na prekrásne miesta. Mnohé z turistických trás možno využiť aj na cykloturistiku.
V zimných mesiacoch vedie priamo hrebeňom Javorníkov známa Beskydsko-Javornícka bežecká magistrála, ktorá meria 54km a je pravidelne strojovo upravovaná. Veľmi obľúbená je časť trasy zo strediska Makov-Kasárne na Melocík (cca 13km) alebo na druhú stranu, smer Stratenec až do strediska Kohútka (cca 14km).
Tí, ktorí dávajú prednosť zjazdovému lyžovaniu, majú k dispozícií zjazdovky v stredisku Makov-Kasárne, ktoré sú umelo zasnežované a ponúkajú aj možnosť večerného lyžovania.
Vďaka prírodným krásam, krásnym výhľadom, nadmorskou výškou okolo 1000m n,m a ponuke služieb v stredisku Makov-Kasárne patria Javorníky medzi vyhľadávané turistické a športové destinácie...
odkaz Javorníky - hore
Javorníky sú pohorie, ktoré tvorí na západe časť štátnej hranice medzi Slovenskou a Českou republikou, smerom na sever prechádzajú do Turzovskej vrchoviny, na juhu susedia s pohorím Biele Karpaty a na východe prechádzajú do Kysuckej vrchoviny. Nadmorská výška a klimatické podmienky ovplyvnili zloženie vegetácie v tejto oblasti. Vo vyšších nadmorských výškach nájdeme ihličnaté porasty, prevažne smrekové monokultúry s občasným výskytom jedlí. Z listnatých porastov sa vyskytujú najviac porasty bukové. Fauna svojím charakterom odpovedá živočíšnym spoločenstvám podhorského a horského pásma. Nachádzajú sa tu z veľkých šeliem – medveď hnedý, vlk dravý, rys ostrovid, mačka divá, sú tu zastúpené aj drobné cicavce. Na svahoch Javorníkov pramení množstvo drobných potokov a riečok. Niektoré tečú na českú stranu a tvoria prítoky rieky Bečvy, na slovenskej strane sa vlievajú do dvoch hlavných vodných tokov tejto oblasti, a to do Váhu a do Kysuce.
K ochrane prírodných zaujímavostí bola časť územia Javorníkov začlenená do Chránenej krajinnej oblasti Kysuce, ktorá má rozlohu 655 km² a chránenou krajinnou oblasťou bola vyhlásená v roku 1984. Jej súčasťou je množstvo prírodných rezervácií a prírodných pamiatok. Delí sa na dve časti: Beskydskú (východnú časť) a Javornícku (západnú časť). V Javorníckej časti sa starý zmiešaný jedľovo-bukový porast pralesovitého charakteru nachádza hneď v niekoľkých prírodných rezerváciách – Čertov, Hričovec, Veľký Javorník. Na mnohých miestach v tejto oblasti vyvierajú tiež minerálne pramene, z ktorých niektoré patria k prírodným pamiatkam – napr. Bukovský prameň, Ochodnický prameň a Vojtovský prameň, ktorý je zvláštny nepravidelnými niekoľko sekundovými únikmi metánu.
Len cca 3km od strediska Makov-Kasárne leží Veľký Javorník (1071 m n. m.), ktorý je najvyšším vrcholom severoslovenského pohoria Javorníky. Na severovýchodnom svahu tohto vrchu sa rozkladá najstaršia prírodná rezervácia na Kysuciach, s rovnakým názvom" rezervácia Veľký Javorník". Predmetom ochrany rezervácie sú vzácne lesné spoločenstvá pralesovitého charakteru. Na vrch Veľký Javorník vedie viacero turistických chodníkov. Výstup na…
Malebné a veľmi zaujímavé miesto na hrebeni Javorníkov, cez ktoré prechádza hlavná turistická trasa (červená) učarovalo nejednému návštevníkovi svojimi výhľadmi na Vsetínske vrchy, Radhosť, Smrk, Lysu Horu a na juh zase na Považie, Strážovské vrchy a Malú Fatru. Úchvatný výhľad býva umocnený výskytom chránených vzácnych rastlín ako: kychavica biela, ľalia…
O STREDISKU MAKOV - KASÁRNE
© 2017 Združenie pre rozvoj strediska Kasárne-Makov | Pravidlá používania cookies | Tvorba webu EDMAX® studio