Malebné a veľmi zaujímavé miesto na hrebeni Javorníkov, cez ktoré prechádza hlavná turistická trasa (červená) učarovalo nejednému návštevníkovi svojimi výhľadmi na Vsetínske vrchy, Radhosť, Smrk, Lysu Horu a na juh zase na Považie, Strážovské vrchy a Malú Fatru. Úchvatný výhľad býva umocnený výskytom chránených vzácnych rastlín ako: kychavica biela, ľalia zlatohlavá, omej pestrý, mochna zlatá, chrpa horská a ďalšie.
Novodobá história oblasti bola v r. 1969 obohatená o pamätník Tri kríže - na pamäť oslobodenia prihraničných obcí Svobodovou armádou v r. 1945.
Tri kríže z dôvodu, že tu padli traja Československý vojaci - Andrej Rabčan a dvaja neznámi.
Fašistickej armáde pred porážkou nepomohli ani zákopy po celom hrebeni. Ešte dnes sú vidieť zákopy - guľometné hniezda.
Od r. 2008 si môžu turisti užiť výhľady z rozhľadne, ktorú postavila obec Papradno.
Pamätník Tri kríže
Pamätník je z betónu a oceli na povrchu zdobený rastlinnými motívmi. Kríže doplňuje pamätná doska s popisom udalosti. Najväčší kríž má výšku 4,1m. Projekt bol zadaný akademickému sochárovi Jozefovi Vajceovi a architektovi Vladimírovi Pychovi obaja z Prahy.
Celkové náklady na výstavbu činili 32 000Kčs.
Hlavnú časť platil ONV, pridali sa aj spolky a organizácie.
Pri slávnostnom odhalení boli davy účastníkov prekvapení kvalitou diela a skĺbením architektúry s daným prírodným prostredím. Ešte dnes pri pohľade na pamätník po 47 rokoch od postavenia je vidieť, že práce boli prevedené poctivo...
Každoročne od r. 1969 sa tu konajú spoločné stretnutia obyvateľov okresov Považskej Bystrice a Vsetína, Kysúc a Valašska....
Aj tento rok sa zišlo veľké množstvo občanov Slovenska a Česka, aby si zaspomínali a oživili, čo sa na Stratenci stalo...
Aby nebol nikto zabudnutý: Hory s horami - Ludé s ľudmi
Výstavba pamätníku
V roku 1967 sa členovia protifašistického odboja vo Veľkých Karloviciach v čele s Jindřichem Vašutem - riaditeľ ZŠ, Vavřincem Zetem, Karlem Mateřánkou a Teodorem Olšákem rozhodli na počesť oslobodenia obce postaviť na Stratenci Pamätník.
Bol utvorený výbor pre výstavbu. V jeho čele boli: Ing. Ján Němec, Jozef Vašut, Jaroslav Grňa, Jan Holčák, Cyril Mikulec, Štěpán Bambuch a Jiří Mičkal.
Spracovaná investičná úloha bola charakterizovaná ako svojpomocná akcia.
Ako význam bolo uvedené Dôstojné uctenie padlých osloboditeľov, prehĺbenie družby Čehov a Slovákov na moravsko-slovenskom pomedzí, zdôraznenie pokročilých tradícii pre výchovu mládeže, k zosilneniu propagácie prírodných krás a rozšírenie turistického ruchu.
Železné konštrukcie boli z dielne JZD Velké Karlovice, betónovanie sa robilo na nádvorí školy v Podťatém. Na hrebeň boli dopravené vozidlami V3S štátnych lesov.
Kríže boli postavené žeriavom ČSAD Vsetín.
Pri výkope a betonáži základov dobrovoľne pracovali chlapy z Velkých Karlovic: Jaroslav Koňařík, Stanislav Jurečka, Josef Minarčík, Michal Tomek, Jan Kysučan, František Jochec, Vítezslav Valchář, Oskar Valigura, Jozef Drozd, František Večař, Karel Šturala, Zdenek Šturala, Jiří Mičkal.
Pamätník bol dokončený v roku 1969.
Úprimná vďaka ...
Zdroj: Jiří Mičkal - Velké Karlovice
predseda združenia
Daniel Lysík
Len cca 3km od strediska Makov-Kasárne leží Veľký Javorník (1071 m n. m.), ktorý je najvyšším vrcholom severoslovenského pohoria Javorníky. Na severovýchodnom svahu tohto vrchu sa rozkladá najstaršia prírodná rezervácia na Kysuciach, s rovnakým názvom" rezervácia Veľký Javorník". Predmetom ochrany rezervácie sú vzácne lesné spoločenstvá pralesovitého charakteru. Na vrch Veľký Javorník vedie viacero turistických chodníkov. Výstup na…
Malebné a veľmi zaujímavé miesto na hrebeni Javorníkov, cez ktoré prechádza hlavná turistická trasa (červená) učarovalo nejednému návštevníkovi svojimi výhľadmi na Vsetínske vrchy, Radhosť, Smrk, Lysu Horu a na juh zase na Považie, Strážovské vrchy a Malú Fatru. Úchvatný výhľad býva umocnený výskytom chránených vzácnych rastlín ako: kychavica biela, ľalia…
O STREDISKU MAKOV - KASÁRNE
© 2017 Združenie pre rozvoj strediska Kasárne-Makov | Pravidlá používania cookies | Tvorba webu EDMAX® studio